İş Adamı
fed-logo.png
arka-plan_edited.png

FED Elektromekanik ile başarı yolunda aynı geminin yolcusu olmak ister misiniz? İşe alım süreci, İnsan Kaynakları Formu ve açık pozisyon bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

                  Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

İş Başvuru Formu

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.En kısa zamanda size geri dönüş yapacağız.

İşe Alım Süreci

Profesyonel

Ekip

1

Pozisyon Belirleme
ve İlan Yayınlama
Birim Yöneticileri belirli bir pozisyon için pozisyon için özel sorumlulukları, yetkinlikleri ve akademik yeterlilikleri ve diğer ilgili bilgileri belirler. İnsan Kaynakları, internet sitemizde ve Kariyer.net sitesinde iş ilanlarını oluşturur. Adaylar internet üzerinden başvuruda bulunur.

Zamandan ve Paradan

Tasarruf

2

Ön Seçim
İnsan Kaynakları başvuruları değerlendirir. İlan açılan pozisyonun gereklilikleri ile uyuşan adaylar bir sonraki adım için seçilir ve özgeçmişleri ilgili birim yöneticisine sunulur.

Detaylı

Çalışma

3

İlk Mülakat
Seçilen adaylar, İnsan Kaynakları Yetkilisi ve ilgili Birim Yöneticisi ile birlikte yüz yüze ilk mülakatlarını gerçekleştirir. İlk mülakat sırasında, deneyim ve yeterliliklerinizin görüşmenin yanı sıra, iş için gerekli yetkinliklerinizi de değerlendirir ve organizasyona kültürel uygunluğunuzu dikkate alırız. İşe alım ekibimiz ve işe alım sürecine dahil olan tüm çalışanlarımız, işe alım sürecini tarafsızca ve işe alım ilkelerimize uygun olarak yürütürler.

Zamanında

İş Teslimi

4

İkinci Mülakat
Son elemeye kalan adaylar, daha detaylı bir görüşme için davet edilir. Bu görüşmede Genel Müdür, İnsan Kaynakları ve ilgili Birim Yöneticisi, iş için gerekli teknik ve idari yeterlilikleri değerlendirir. Adaylar, görüşme sonucunun olumlu veya olumsuz olduğuyla ilgili, sürecin tamamlanmasından sonra mail yoluyla bilgilendirilir.

Zamanında

İş Teslimi

5

İş Teklifim
İkinci mülakkatta başarılı olan adaylara İş Teklif Mektubu gönderilir. İş teklifinde bulunurken izlediğimiz adımlar: İnsan Kaynakları, işe alım şart ve koşullarını kararlaştırır. Akademik ve profesyonel yeterlilikler doğrulanır. Adayların uygunluk kontrolleri yapılır. Adayın onayı alındıktan sonra, verilen referanslar kontrol edilir.

Minimum

Hata

6

İşe Alım ve Başlama
İş teklifini kabul eden adaylarımıza işe giriş için gerekli olan evrak listesi gönderilir. Evraklar geldikten sonra adaya sözleşmesi ve gerekli olan gizlilik sözleşmeleri imzalatılır işe alım süreci tamamlanır.